UPV1E101MGD
DigiKey Part Number
493-16342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1E101MGD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1E101MGD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Impedance
410 mOhms
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C