UPS2A221MHD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 111
Datasheet
Image for UPS2A221MHD1AA is not available
UPS2A221MHD1AA
DigiKey Part Number
UPS2A221MHD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2A221MHD1AA
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
445 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
890 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C