UPS1A682MHD
DigiKey Part Number
493-5651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1A682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS1A682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.045 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C