UPM2A180MED1TD
DigiKey Part Number
493-11664-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11664-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2A180MED1TD
Description
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
18 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2A180MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
670 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C