UPM1V470MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 790
Datasheet
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1V470MED1TD
DigiKey Part Number
493-11608-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11608-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V470MED1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1V470MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C