UPM1K4R7MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2.565
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 220
Datasheet
4.7 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1K4R7MDD1TD
DigiKey Part Number
493-11581-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1K4R7MDD1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1K4R7MDD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
26 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
53 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
4.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C