UPM1J181MHD6TN
DigiKey Part Number
493-5260-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5260-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J181MHD6TN
Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1J181MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C