UPM1C820MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 923
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.143
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.678
Würth Elektronik
Würth Elektronik
82 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1C820MED1TD
DigiKey Part Number
493-5231-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1C820MED1TD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1C820MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
420 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C