UPM1A221MED1TD
DigiKey Part Number
493-7387-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7387-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A221MED1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1A221MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
370 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C