UPJ1V471MHD6
DigiKey Part Number
493-15671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V471MHD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1V471MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.27 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C