UPJ1J821MHD
DigiKey Part Number
493-5551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J821MHD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1J821MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.88 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.22 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
40 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C