UPJ1J471MHD6
DigiKey Part Number
UPJ1J471MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J471MHD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1J471MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C