UPJ1H010MDD1TD
DigiKey Part Number
493-5042-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5042-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1H010MDD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1H010MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
18 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
36 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
14 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C