UPJ1A471MPD6
DigiKey Part Number
493-17012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A471MPD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1A471MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
475 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
210 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C