UPJ1A391MPD1TD
DigiKey Part Number
493-5001-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5001-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A391MPD1TD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1A391MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
220 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C