UPJ0J562MHD6TN
DigiKey Part Number
493-4984-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4984-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ0J562MHD6TN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ0J562MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.98 A @ 10 kHz
Impedance
47 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C