UPA1V821MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1V821MHD
DigiKey Part Number
UPA1V821MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1V821MHD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPA1V821MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.418 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C