UPA1E472MHD
DigiKey Part Number
493-17667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1E472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1E472MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.423 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.85 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C