ULD2W470MHD1TN
DigiKey Part Number
493-13893-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13893-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2W470MHD1TN
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ULD2W470MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
864 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C