ULD2W220MHD6TN
DigiKey Part Number
493-13901-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13901-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2W220MHD6TN
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ULD2W220MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
292 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
525.6 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C