ULD2A100MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 60
Datasheet
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
ULD2A100MED1TD
DigiKey Part Number
493-16261-1-ND - Cut Tape (CT)
493-16261-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2A100MED1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ULD2A100MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C