ULD1V330MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.915
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.384
Datasheet
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
ULD1V330MDD
DigiKey Part Number
ULD1V330MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD1V330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ULD1V330MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
71.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C