UKZ1E330MPM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2.184
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1.903
Datasheet
Similar
In Stock: 241
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKZ1E330MPM
DigiKey Part Number
493-3188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKZ1E330MPM
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKZ1E330MPM Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C