UKL1C151MPDANATD
DigiKey Part Number
493-UKL1C151MPDANATDCT-ND - Cut Tape (CT)
UKL1C151MPDANTD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1C151MPDANATD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UKL1C151MPDANATD Models
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C