UKA1H221MPD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 5.098
Datasheet
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKA1H221MPD
DigiKey Part Number
493-15334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA1H221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UKA1H221MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C