UKA0J223MHD
DigiKey Part Number
493-4597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA0J223MHD
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKA0J223MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.35 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.7025 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C