UHW2A471MHD6TN
DigiKey Part Number
493-14623-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14623-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW2A471MHD6TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW2A471MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.25 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C