UHW1K122MHD
DigiKey Part Number
493-14583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1K122MHD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1K122MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.106 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.51 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C