UHW1C392MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.118
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 483
Datasheet
In Stock: 12
Panasonic Industry
In Stock: 250
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 179
Chemi-Con
In Stock: 893
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHW1C392MHD6
DigiKey Part Number
493-6970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1C392MHD6
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHW1C392MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.681 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.575 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C