UHW1C122MPD6TD
DigiKey Part Number
493-UHW1C122MPD6TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1C122MPD6TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1C122MPD6TD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHW1C122MPD6TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C