UHW1A392MHD
DigiKey Part Number
493-6888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1A392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHW1A392MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C