UHE1J821MHD
DigiKey Part Number
493-1652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1J821MHD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1J821MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.238 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Impedance
54 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C