UHE1J681MHD6TN
DigiKey Part Number
493-UHE1J681MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHE1J681MHD6TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1J681MHD6TN
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1J681MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
975 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C