UHE1H471MHD3TN
DigiKey Part Number
493-14549-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14549-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H471MHD3TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1H471MHD3TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.268 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C