UHE1E471MPD6TD
DigiKey Part Number
493-15240-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15240-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E471MPD6TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1E471MPD6TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
907.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C