UHE1E221MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UHE1E221MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UHE1E221MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E221MPD1TA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1E221MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
448 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
130 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C