UHE1C121MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 755
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
120 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHE1C121MED1TD
DigiKey Part Number
493-17395-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17395-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C121MED1TD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1C121MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
238 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C