UHE0J682MHD
DigiKey Part Number
493-1481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE0J682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHE0J682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.68 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.35 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C