UFW2A101MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11050-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11050-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW2A101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UFW2A101MPD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C