UFW1HR47MDD
DigiKey Part Number
UFW1HR47MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1HR47MDD
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UFW1HR47MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C