UFW1H471MHD
DigiKey Part Number
493-15144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1H471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UFW1H471MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.14 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C