UFW1C332MHD
DigiKey Part Number
493-16767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1C332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UFW1C332MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.955 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C