UFW1A221MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 657
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 914
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 7.315
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFW1A221MED
DigiKey Part Number
493-15116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1A221MED
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFW1A221MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
345 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C