UFG2AR47MDM1TD
DigiKey Part Number
493-10859-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10859-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFG2AR47MDM1TD
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UFG2AR47MDM1TD Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
20 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C