UFG2A4R7MDM1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 220
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 427
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 8.330
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFG2A4R7MDM1TD
DigiKey Part Number
493-10862-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFG2A4R7MDM1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFG2A4R7MDM1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C