UES1A330MEM
DigiKey Part Number
493-16753-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UES1A330MEM
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33µF 10V MUSE Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UES1A330MEM Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C