UEP1E221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UEP1E221MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UEP1E221MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEP1E221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UEP1E221MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
322.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C