UEP0J332MHD1TN
DigiKey Part Number
493-UEP0J332MHD1TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UEP0J332MHD1TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEP0J332MHD1TN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UEP0J332MHD1TN Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.11 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.2765 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C