UCYW6330MHD3
DigiKey Part Number
493-6896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCYW6330MHD3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCYW6330MHD3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
385 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
770 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C