UCY2V101MHD3TN
DigiKey Part Number
493-4833-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4833-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2V101MHD3TN
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2V101MHD3TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
790 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.58 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C